„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
Jensen Huang az amerikai exporttilalomra akadt ki, mondván: Kínából nincs másik, és ha elveszítik a piacát, azzal az USA saját magának árt a legjobban.
A csúcstechnológiás félvezetők körüli tilalmi szabályozások valóban meghökkentő szintre emelték a hidegháborús hangulatot. Az Egyesült Államok tavaly szeptemberben jelentette be a legújabb technológiájú chipek Kínába irányuló kereskedelmi tilalmát, amelyhez nem sokkal később Japán és Hollandia is csatlakozott. A válasz a múlt héten érkezett, amikor Kína – egy vizsgálati folyamatot követően – importtilalmat vezetett be az amerikai Micron chipgyártó termékeire. Az amerikai Nvidia vezetője, Jensen Huang a napokban dühösen fakadt ki az USA és Kína között zajló chipháborút értékelve.
Huang haragja érthető: az Nvidia a világ legértékesebb félvezetőgyártó cége, így teljesen hihető, amikor arról panaszkodik, hogy az exporttilalom óriási károkat okoz az amerikai technológiai iparnak.
A vállalat vezetője úgy fogalmazott: a Biden-féle tilalom célja a kínai csúcstechnológiai folyamatok lassítása lett volna, ám a döntés több szinten is kontraproduktív. Egyfelől Peking máris belekezdett a csúcsfinanszírozású fejlesztésbe a saját chipgyártásában (vagyis „ha nem tudja megvenni, csinál magának”), másrészt megköti az amerikai gyártók kezét, hogy a globális chipkereskedelem legnagyobb piacát ne használják.
Az igazgató arra kéri az amerikai törvényhozókat, hogy vizsgálják felül elhibázott döntésüket, és legyenek nagyon óvatosak a jövőben a Kína elleni tilalmi rendelkezések meghozatalakor. Nincs B-terv, ha megfosztanak bennünket a pekingi piactól, „Kínából nincs másik, Kína csak egy van” – mondta.
Huang azt is kifejtette: nagyon jól hangzik a Biden-kabinet által kidolgozott és életbe léptetett 52 milliárd dolláros finanszírozási csomag, amellyel az USA chipgyártását akarják fellendíteni a gyárépítések ösztönzésével, csak éppen semmi értelme, ha a világ legnagyobb piacát kizárják az exportterületekről. „Ha a kínai piac elveszítése miatt az amerikai iparnak egyharmaddal kevesebb kapacitás is elegendő, akkor egyáltalán nincsen szükség új gyárakra. Térdig gázolhatunk az új üzemekben, attól még nem tudunk több chipet eladni” – mondta.
Jelen pillanatban az Nvidia a lehető legabszurdabb megoldást alkalmazza, hogy – ha veszteséggel is – elérje a kínai piacot. Miután az exporttilalom a legújabb és legfejlettebb chipekre vonatkozik,
A vállalat (egyébként tajvani-amerikai) főnöke egy esetleges USA–Kína konfliktusban nem a tajvani Nvidia-üzemeket féltené, hanem a pekingi lehetőségek elillanását. Mint mondta: bár minden elemző attól tart, hogy egy fegyveres konfliktus az ellátási láncok súlyos zavarához vagy összeomlásához vezetne a tajvani chipgyártásban beálló szünet miatt, valójában nem az lenne a fő probléma. „Chipeket Tajvanon kívül is tudunk gyártani. A kínai piac azonban semmivel nem helyettesíthető” – fogalmazott.
Fotó: Jensen Huang, az NVidia elnök-vezérigazgatója.
(MTI/EPA/Ritchie B. Tongo)